Verevalamine Süürias on kestnud juba üle kahe aasta. Nüüd lõpuks on Venemaa ja USA haaranud initsiatiivi, et vaenupooled alustaksid läbirääkimisi ja jõuaksid rahuleppeni. Kui suureks te hindate võimalusi, et see initsiatiiv päädib positiivse tulemusega? Kas mässulised ja al-Assadi režiim üldse saavad omavahel läbi rääkida?

Olukord Süürias on tume nagu lõputa tunnel. Assadi režiim on legitiimsuse kaotanud ja suur hulk huvigruppe nii vaenupoolte sees kui taga teevad koosmõjus asja aina hullemaks.

Aga ma olen optimistlik, sest USA ja Venemaa soov olukorda muuta on suur samm edasi. Mulle meenutab see külma sõja aegu. Need kaks riiki teavad pikast kogemusest, kuidas teineteisega toime tulla ka siis, kui tegemist on väga kuuma teemaga. Nende kahe taga moodustavad bloki kõik muud jõud. Venemaa esindab Süüria valitsuse ja tema liitlaste huve, USA esindab Süüria opositsiooni ja tema liitlaste huve. Kui kaks geopoliitilist raskekaallast juba rääkima hakkavad, siis teised lihtsalt peavad neid kuulama. Nende mõju protsessile on juba ka näha – konfliktipooled on tunnistanud läbirääkimiste vajadust ja piirkonna teised riigid on hakanud käituma palju vaoshoitumalt.

Download the full text (PDF 460K).